Pénzügyi prioritások - a te piramisod hogy néz ki?

Pénzügyi prioritások- Christine Benz, Morningstar.com

Pénzügyi prioritások- Christine Benz, Morningstar.com

Christine Benz a Morningstar.com-on írt arról tavaly december végén, hogy szerinte milyen az egészséges pénzügyi prioritási sorrend, melyhez mintaként alapul vette a helyes táplálkozási piramist. A pénzügyi prioritások terén is hasonlóképpen működnek a dolgok, a piramis alsó rétegeiben lévő dolgokra kell a legtöbb figyelmet, időt, energiát fordítani, míg a piramis teteje felé haladva egyre kevesebb a jelentősége döntéseinknek.

Vegyük sorra:

Az első és legfontosabb, legyenek konkrét életcéljaid, hogy mikor mit szeretnél elérni. Általában az szokott lenni, hogy elsőre nem jut eszedbe semmi. Aztán meg vad, elérhetetlen dolgok ugranak be. “Legyek gazdag!” - ez nem elég konkrét. De az már igen, hogy nyugdíjkiegészítéshez legyen száz milló Ft-om 65 éves koromra. Vagy: 10 év múlva 5 millió Ft-ra van szükségem két gyermekem egyetemi tanulmányi költségeire. Vagy: Szeretnénk egy nagyobb házba költözni 5 év múlva, mert akkorra tervezzük a gyerekvállalást, és ehhez 10 millió Ft saját erőre van szükségem.

Közhely, de attól még igaz: csak az el nem költött jövedelmet, bevételt lehet befektetni, ehhez pedig tudnod kell, hogy mennyit takarítasz meg egy időszak (hónap,év) alatt. Ehhez célszerű egy költségvetést vezetni. Nagyon kevesen tudják fejben tartani összes költésüket, és fegyelmezettnek maradni minden helyzetben.

Ha van a biztonsági tartalékodon felül befektetendő pénzed, el kell döntened, hogy milyen eszközökbe fekteted a pénzed, milyen összetételben (részvények, kötvények, készpénz, stb.), vagyis milyen lesz az eszközallokációd.

Ha megtörtént az allokáció, onnantól kezdve a pénzpiaci fejleményekkel kapcsolatos viselkedésed alapvetően meg fogja határozni a hozamaidat. Az egyes életcéljaidhoz kapcsolódó időtávok alapvetően meghatározzák, hogy mibe érdemes fektetned és milyen hosszú ideig. Rövid távon pl. a részvénypiac nagyon ingadozó, volatilis lehet, cserébe viszont hosszú távon a legjobb eredményeket produkálta a múltban. Ezért rövid időtávra nem célszerű pénzeket a részvénypiacba fektetni.

A piramison felfelé haladva érdemes megvizsgálni az adott befektetések adóhatékonyságát is. A rövid távú tőzsdei befektetésből származó nyereségek általában magasabb kulccsal adóznak, mint a hosszú távúak. Tehát a klasszikus kereskedés nem csak magasabb költségekkel, megbízási díjakkal, hanem magasabb adókulccsal is jár. Soha ne fektess be csak és kizárólag adókedvezmény céljából!

És elérkeztünk a piramis csúcsához, amely bár a legmagasabb pont, de a befektetés szempontjából a leglényegtelenebb mozzanat, döntened kell a piramis fentebb tárgyalt alsóbb rétegei által determinált konkrét befektetésedről.

Itt már a konkrét befektetések költségeit is figyelned kell, ezért Christine Benz szerint, jó eséllyel alacsony költségű index befektetési alapok lehetnek a nyerők a legtöbb ember számára.

Ha olyan érzésed van, hogy nem éppen így zajlanak a dolgok ma Magyarországon, nem vagy egyedül.

Ilyen adóhatékony index befektetési alapok azonban már ma is elérhetők Magyarországról, a fenti pénzügyi prioritások szerinti befektetések a lehető legjobb hozamokat biztosítják a tudatos befektető számára és amennyiban nem érzel elég erőt magadban a kezdéshez, fordulj egy kizárólag csak szakértői díjért dolgozó pénzügyi tervezőhöz, akinek semmilyen egyéb bevétele nincs más forrásból, mint tőled.

József KlingerComment