Visszatekintő - Az elmúlt évtized a számok tükrében
Új esztendő- a jövőre vonatkozó fogadkozások mellett érdemes egy pillantást vetni a múlt eredményeire is, hátha rejlik bennük valami tanulság az elkövetkezendő idöszakokra nézve.
Javaslom, hogy tekintsünk el attól a ténytől, hogy a 2010-es évek utolsó évét kezdtük meg, ami történetesen 2020 alakot ölt. Mivel nagyon sokan a popkultúra időszámítása szerint élnek, vagyis számukra már befejeződtek a 10-es évek, ezért a kedvükért mi is így teszünk. No, meg azért is, mert rengeteg elemzés látott napvilágot mind a hazai, mind a külföldi sajtóban arról, hogy visszatekintve milyen volt az elmúlt évtized befektetői szemmel nézve. A Twitteren figyeltem fel az alábbi ábrára:
Dow Jones Industrial Average Index évtizedenkénti teljesítménye
1896-2019 között
A Dow Jones Index évtizedes megoszlású teljesítményét külön színekkel jelölte a szerző. Az egy-egy vizsgált időszakhoz tartozó évek azonos színezést kaptak. Az elmúlt évtized világos zöld színű lett, és jól megfigyelhető az éves hozamok szórása, egyedül a 2008-as év végződött negatív eredménnyel. Klasszikus harang alakú, normális eloszlási formát látunk: a vízszintes fekete vonalon helyezkedik el az hozamok évi szórása, míg a függőleges fekete vonalon találhatók az egyes évek, attól függően, hogy az adott év milyen hozamkategóriába esett. Láthatjuk, hogy a harang egy kicsit jobb oldalra tolódott el, a középpont valahol a +10% és +20% között van. A két szélső érték -50% és +50 %, ez előbbi az érdekesebb, mivel volt egy olyan év (1931), amikor az index több mint 50 %-ot esett egy év alatt, és volt 4 olyan év, amikor ez az érték 30% és 40 % között volt.
A világos zöld színnel jelzett elmúlt évtized szemmel láthatólag jól szerepelt. De nézzük, hogy mennyire!
A szerző tovább elemezte az alapadatokat, és a színek immár mást, rangsort jelentenek. A sötétzöld a legjobb 100 %-os eredményt jelzi, vagyis azt, amikor az évtized minden éve pozitív hozammal zárt, a világos zöldtől a sárgán keresztül a pirosig pedig az ennél rosszabb kimeneteleket (a 9 pozitív évet tartalmazó évtized pl. 90 %, már világosabb zöld). A legrosszabb érték a piros. Érdekesség, hogy ebből a szempontból legrosszabb évtizedben is 5:5 volt a megoszlás, a legjobb évtized (1896-1899) pedig csonka, mert csak négy évnyi adat áll rendelkezésre.
A szerző eredményei alapján a következő megállapításokat tehetjük:
Az elmúlt évtized 251,6 %-os növekedése csak a 4. helyre volt elegendő, ennél három évtized is jobb volt az index történetében. Az évesített átlagos növekedés 11,8%-os volt, az esetek közel háromnegyedében (74%) pozitiv hozamú évek voltak, míg 26%-ban negatívak. A legrosszabb hozamot az 1930-1939-es évtized produkálta - 6 %-al.
Nyersanyag befektetési hozamok periódusos táblázata
2010 -2019
Ha valaki interaktív módon szeretne megismerkedni az egyes nyersanyagok évenkénti ármozgásával, az megteheti a www.usfunds.com honlapon.
Az már a fenti ábrán is látható, hogy nincs egy olyan nyersanyag, nemesfém, ami minden évben következetesen jó befektetésnek bizonyult volna az elmúlt évtizedben, még a visszamenőleges eredmények ismeretében sem, mivel a kép alig lehetne tarkább. Ha ehhez hozzávesszük, hogy mindezt a jövőre nézve kellett volna előre kispekulálni, akkor nyilvánvalóvá válik, hogy még a Dow Jones Indexbe történő befektetési is összahasonlíthatatlanul biztosabb, pedig ott csak az USA 30 vezető vállalatába fektetünk be.
Ma már a magyar befektetők rendelkezésére áll, hogy még ennél is szélesebben diverzifikált befektetési eszközökbe fektessenek be adóoptimalizált módon Magyarországról, amely biztos út ahhoz, hogy a spekuláció helyett hosszú távon elérjék kitűzött életcéljaikat, és ne csak az állami nyugdíjra szoruljanak nyugdíjas éveikben.
És végül egy költői kérdés: melyik magyar befektetési szolgáltató tudta a legjobban megközelíteni a DJIA index elmúlt évizedes átlagos évesített értékét az elmúlt évtizedben?