A háromlábú szék

Fotó: Goashape, Unsplash

Fotó: Goashape, Unsplash

A befektetésnek szilárd alapokon kell állnia, hogy hosszú távon sikeres legyen. Közismert tény, hogy egy háromlábú szék stabilabb, mint egy négylábú.

Nézzük, hogy a befektetésben mi ez a három láb:

  1. A kockázattűrő képesség - ez mindenkinél más és más szinten alakul, általában az ember húszas éveire stabilizálódik egy bizonyos szinten, és azt mutatja, hogy a befektetési kockázat milyen szintjével tud együttélni az adott személy. A piacok nem csak növekednek, hanem átmenetileg, akár hosszabb időtávra is visszaeshetnek, ezt mindenki máshogy, vérmérsékletete és piaci ismerete szerint éli meg.

  2. Kockázatvállalási szükséglet - Hozam és a vállalt kockázat mértéke összefüggenek, a kockázatmentes hozam nagyon alacsony mértékű, mint pl. egy bankbetét kamata. Hosszú befektetési időtávon a múltban a magasabb kockázatvállalást jelentő részvénybefektetések bizonyultak a leghatékonyabbnak, cserébe viszont rövid távon ezek az eszközök értéke ingadozik a legjobban.

  3. Kockázatvállalási kapacitás - Megmutatja, hogy mekkora kockázatot tudsz vállalni és a jövőbeli költéseid milyen mértékben függenek a befektetett pénzeidtől. Ha vannak egyéb bevételeid, tőkéd ill. képes vagy kevesebb pénzből is megélni, akkor nagyobb a kockázatvállalási kapacitásod, mintha csak a befektetéseidre tudnál támaszkodni.

Ha a fenti három tényező nincs összhangban, akkor sajnos előbb vagy utóbb borul a szék, vagyis esetünkben a befektetéseiddel komoly problémák lehetnek. Erre nagyon nagy az esély, ha az ember szubjektíve, magának próbálja kitalálni, hogy mi lenne jó neki objektíve.

Ha nem vagy tisztában a kockázattűrő képességeddel, akkor egy pl. egy tőzsdei visszaesésnél pánikba eshetsz, és ténylegesen realizálod az amúgy csak papíron jelentkező átmeneti veszteséget. Ha szükségesnél kevesebb kockázatot vállalsz, akkor esetleg nem fogod elérni pénzügyi céljaidat, és ami még rosszabb, az infláció felemészti megtakarításadat. Ez utóbbit talán észre sem veszed, csak akkor, amikor már késő. Ha rosszul méred fel kockázatvállalási kapacitásodat, arra kényszerülhetsz, hogy befektetéseidet akkor értékesítsd, amikor azok épp veszteséget mutatnak.

Ezért célszerű egy olyan pénzügyi tervezőhöz fordulni, aki a megfelő céleszközök felhasználásával képes objektív képet alkotni számodra a fenti három létfontosságú kérdésben, és biztosítani, hogy akaratod ellenére se fordulj magad ellen, és sikeres befektető légy.

József KlingerComment