Te és a kockázati profilod
Mi az a kockázati profil?
Idézek az Investopedia honlapról szabad fordításban.
“A kockázati profil az egyén kockázatvállalási hajlamának és képességének kiértékelése.
A kockázati profil meghatározza azt az elfogadható kockázati szintet, amelyet az egyén kész és képes elfogadni. A kockázati szint ebben az értelemben a befektetési portfólió kockázati szintjét jelenti és lényegében a kockázat és a hozam közötti kompromisszumként jellemezhető, vagyis kompromisszum a magasabb hozam elérése és pénz vesztés alacsonyabb esélye között a portfólióban.
A kockázatviselési hajlam az egyén kockázatkerülésére utal. Ha egy egyén semmiképpen nem szeretné látni, hogy befektetésének értéke csökkenjen, és ennek érdekében még azt is fel akarja áldozni, hogy a befektetett tőkéje nőjön, akkor ennek a személynek alacsony a kockázatviselési hajlama, az illető kockázatkerülő.És fordítva, ha egy személy szeretné a legmagasabb hozamot leérni, és ezért el akarja viselni befektetése nagy értékingadozásait, akkor ez a személy magas kockázatvállalási hajlamú, vagyis keresi a kockázatot.
A kockázatviselési képesség az egyén vagyona és kötelezettségei felmérésével határozható meg.Nagy vagyonnal és kevés kötelezettségel rendelkező emberek nagy kockázatviselő képességgel rendelkeznek.És fordítva, a kevés vagyonnal és sok kötelezettséggel rendelkelkezők pedig alacsony kockázatviselési képességgel bírnak.
A kockázatviselési hajlam és képesség nem mindig jár kéz a kézben. Például, a fentebb szereplő nagy kockázatviselő képességgel rendelkező egyén akár konzervatív személyiség is lehet, aki esetleg alacsony szinten akarhatja tartani kockázatvállalását. Az ő esetében a kockázatviselési hajlam és képesség eltérnek egymástól, ami a végső befektetési portfólió összeállításra lesz hatással.”
Az alábbiakban egy kérdőivet mutatok be, amely kitöltésével, az egyes válaszokra adott pontok összesítése után, határozható meg egy adott személy kockázati profilja.
Itt tudod elérni a kérdőívet.
Itt pedig a kiértékelő lapot. A “c” oszlopba írd be a “b” oszlopban bejelölt értékeket és soronként szorozd össze a “d” oszlopban szereplő számmal, majd a soronkénti eredményt írd be az “e” oszlopba.A “Mindösszesen” sorban összesítsd az értékeket és a kapott pontszám alapján be tudod magad sorolni egy kockázati kategóriába.
Ha végigcsináltad a kérdőívet és ki is értékelted magadat, akkor már tisztában vagy azzal, hogy melyik kockázati kategóriába tartozol.
Tegyük fel, hogy Mérsékelt vagy, ami ennek megfelelően - csak a példa kedvéért - egy 50% részvény- és 50 % kötvényportfóliót feltételez. Hogyan fogod ezt folyamatosan karban tartani?
Az újrakiegyensúlyozás (rebalancing szükségessége)
Tegyük fel, hogy nagyon jó év, bika piac kezdődik éppen és a részvényeid szárnyalnak, a kötvényeid meg épp ellenkező irányban indulnak meg, ami azt eredményezi, hogy hirtelen egy 70%-30% megoszlású portfóliód lesz, ami már egy másik kockázati kategóriának, a Mérsékelten agresszívnek felel meg és te épp azt fektetted papírra, hogy a Mérsékeltbe tartozol, mert nem akarod ill. tudod viselni a magasabb kockázati kategóriába tartozással járó kockázatokat.
Miért rossz ez?
Mert egy hirtelen medve piacba fordulás azonnal a legrosszabb befektetői énedet fogja kihozni és kezded elkövetni az összes érzelmi alapú befektetői hibát, ami elkerülhetetlenül vagyonvesztéshez fog vezetni.
A média állandóan bombázni fog, hogy ilyen, meg olyan kockázatok vannak, világvége hangulatot fog árasztani,stb. Ember legyen a talpán, aki azt fogja bírni idegekkel.
Azt persze elfelejtik hozzátenni, hogy a diverzifikált részvényportfóliók tulajdonlásával kapcsolatos kockázatok nem a köznapi értelemben vett kockázatot jelentik, vagyis hogy elveszik a pénzed, hanem csupán a hozamok bizonytalanságának kockázatát, amely hozam ugyan lehet negatív középtávon keresztül is, de hosszabb időtávlatban (20 év körül) már rendre pozitív volt a múltban, hiszen a sokat szidott kapitalizmus folyamatosan és egyre nagyobb értéket termel.
A folyamatos újrakiegyensúlyozás ezért lényegében befektetési kockázatkezelésnek is felfogható, mert az eredeti terveknek megfelelő kockázati viszonyokat állítja helyre és példánkban még a portfólió értékét is növeli, hiszen bika piacon ad el részvényt és vesz relatíve olcsó kötvényeket, pont fordítva, mint ahogy azt az emberek általában teszik.
A folyamatot a következő ábra szemlélteti: