Hogyan lehetsz biztosan multimilliomos?
Házi pénzfőzés - Csináld magad útmutató a személyes pénzügyekhez
USA részvénypiaci hozamok - 1872 - 2018
[Megjegyzés: Ez a bejegyzés 2019. március 5-én készült és 2019 február végéig frissített, USA részvénypiaci hozamokat tartalmaz. Az S&P 500 2018-as reálhozama -6.2% volt.
Kanadától Chiléig, Barcelonától Bangkokig- a befektetők világszerte nem tudják figyelmen kivül hagyni az USA részvénypiacát. Mivel az USA a globális GDP kb. 25%-át képviseli~25% of global GDP és az amerikai cégek a világ részvénypiacának kb. 50 %-át adják~50% of global equity indices befektetéseink hosszú távú teljesítményét nagyban befolyásolni fogja az USA piac általános állapota.
Ebben a bejegyzésben sorra veszünk néhány, az USA historikus részvénypiaci hozamait bemutató alapvető tényt és számot. Hála a Robert Schiller által nyilvánosságra hozott és karbantartott fantastic data set fantasztikus adathalmaznak, egészen az 1870-es évekig visszamenően hozzáférhetünk az USA részvénypiaci hozamadataihoz, ami majdnem 150 évet ölel fel.
Jóllehet a múltbeli teljesítmény nem garancia a jövöbeli eredményekre (nem hallottad még?), ez a történeti adatsor alapvető fontosságú beviteli tényező bármilyen hosszú távú pénzügyi terv készítése során.
Pénzügyi terveid és stratégiáid szempontjából fontos tisztában lenned az eddigi részvénypiaci hozamokkal, kezdve a nyugdíjtervezéstől annak kitalálásáig, hogy bérlet vagy vétel a jobb otthonod megteremtése esetén.
Megjegyzés: Amikor az “USA részvénypiacáról beszélek”, ez alatt az S&P Composite indexet értem 1871 to 1957 között, és az S&P 500 indexet 1957-től napjainkig.
USA részvénypiaci hozamok éves bontásban
Az alábbiakban bemutatjuk az USA teljes, 147 évre vonatkozó részvénypiaci hozamait éves bontásban. Látható, hogy az egész időszakra vonatkozó egyszerű számtani átlag kb. 8,4 %, míg az évesített alapú hozam (más néven mértani hozam) kezdettől a végéig kb. 6,8 % volt.
Megjegyzendő, hogy ezek az értékek “teljes reálhozamok” vagyis magukba foglalják az osztalékok újrabefektetését, és az infláció mértékével is módosításra kerültek.
Az éves hozamok megoszlása
Jóllehet az USA részvénypiaca alapvetően növekedő trendet mutat, az évek kb. 31%-ában negatív hozamot produkált.
Az USA részvénypiaci hozamok évről-évre extrém módon ingadozók lehetnek. A piac öt kölönböző évben (1917, 1931, 1937, 1974, 2008) 30-40% között vesztett értékéből, míg két évben (1933 és 1954) több, mint 50 %-al nőtt.
Venni, Tartani… Profit?
A piac vad kilengései megszelidülnek, ha elkezdünk egy évnél hosszabb időtávokat figyelembe venni.
Az alábbi animáció bemutatja, hogy az USA részvénypiaca hogyan alakult, ha 1 / 5 / 10 / 20 éves gördülő időszakokat nézünk .
Ha csak egy évre tekintünk, akkor sok piros vonalat látunk, vagyis sok olyan év volt, amikor a piac lent volt.
Amennyiben egyre hosszabb időszakokat nézünk (5 - 10 - 20 évet), a lehetséges kimenetelek terjedelme, és a pénzvesztés esélye is lecsökken.
Ha a 20 éves időszakokra tekintünk, már nem is látsz piros vonalakat. Másként szólva, az USA részvénypiaca legalább 20 éves időszakot figyelembe véve még sohasem vesztett pénzt.
És lejjebb megtalálhatod ugyanezt a grafikont, de már statikus formában.
Összegezve: Míg az egy éves időszakok hozamai - 37.0% és +53.2% között ingadoztak, addig a 20 éves időszakok évesített hozamai sokkal szűkebb sávban, +0.5% és +13.2% között ingadoztak.
Hosszabb időszakot figyelembe véve, az USA részvények erősen pozitív hozamokat produkáltak. Ha azonban a befektetési időtávod rövid (0-5 év), akkor a megtakarításaidnak jobb helye van kevésbé volatilis eszközosztályokban, mint pl. kötvényekben vagy egy magas kamatozású megtakarítási számlán.
USA részvénypiaci hozamok évtizedes bontásban
Az egész, 1871 január és 2019 február közötti időszak alatt az USA részvények évi +4,4 %-os osztalék befektetése nélküli, és +9,0 %-os osztalék befektetéses hozamot produkáltak. Amennyiben az infláció hatását is figyelembe vesszük, úgy ez utóbbi érték évi +6,9 %-ra módosul.
Az évtizedenkénti teljes reálhozam trend nem változott jelentősen.
A legjobb és legrosszabb 20 hónap
Az alábbi táblázat felsorolja a legmagasabb és legalacsonyabb hozamot hozó 20-20 hónapot (osztalék és infláció figyelembe vétele nélkül).
Ismerős történet: rövid távon a részvények messze távol állnak a kiszámítható hozamoktól.
1,000 dollár— akkor és most
Ha 1949. december 31-én 1000 dollárt fektettél volna az USA részvénypiacába, és megtartottad volna 2019. február 28-ig (ezalatt a 70 év alatt nem vettél ill. adtál volna el semmit), akkor a befektetésed értéke kb. 1,5 millió dollárra nőtt volna, ami az inflációtól megtisztítva kb. 143 000 dollárt érne.
Történelmileg nézve, a befektetés és a változatlan tartás (and potentially forgeting about the investment entirely) a vagyonépítés egyszerű és egyenes módjává vált.
Záró gondolatok
Ha gyorsan szeretnél pénzt keresni a piacba történő be- és kiszállással, meglehetősen gyakran a vesztes oldalon találhatod magadat. Rövid időtávokra, lehetetlen megmondani, hogy a piac felmegy, lemegy vagy éppen oldalaz.
Azonban, ha megvan a türelmed és erőd, hogy 10- vagy 20-nál több évig megtartsd a befektetéseidet, akkor a kilátásaid sokkal jobbak lesznek. Átvészeled a rövid távú zajt és a magad javára fordítod a hosszú távú trendet.
Mint mindíg, most is Warren Buffet fogalmazta meg a legjobban: “A részvénypiac a türelmetlentől a türelmeshez történő pénzátruházás eszköze.”.
***
Adatbúvároknak: Kattints ide az összes, USA részvénypiaci hozam alapadatot és az e bejegyzésben található grafikonokat tartalmazó Excel file letöltéséhez,
Adatforrások: