Hogyan lehetsz biztosan multimilliomos?

Házi pénzfőzés - Csináld magad útmutató a személyes pénzügyekhez

 Optimalizálás - Jövedelem növelése

moonshine-money-increase-income.jpg

Jövedelmed növelése hatalmas hatással lehet a céljaid eléréséhez szükséges időre.

A legtöbb ember hihetetlenül nehéznek találja 5 vagy 10 ezer dollár éves költséggel csökkenteni költségvetését (elvégre véges száma van a lattéknek, amiket nem iszol meg).

Azonban néhányan képesek lesznek fizetésemelést kiharcolni, vagy olyan új állást találni, amely sok ezer vagy akár tízezer dollárral is megdobhatja a jövedelmüket.

Az igazsághoz hozzátartozik, hogy ez nem mindenki számára elérhető. Sok olyan iparág vagy életpálya van, ahol a fizetésed előre meghatározott tábla szerint alakul. Új munkahelyre váltás vagy keményebb tárgyalási stílus sem hoz eredményt néhány esetben. Amennyiben nem lehetséges növelni jövedelmedet, még mindig eljuthatsz céljaidhoz az alapvető személyes pénzügyi képességeidre történő koncentrálással- költségvetés készítésével, jövedelmednél kevesebb költéssel, és bölcs befektetéssel.

Mindezek után, vitassuk meg milyen lépéseket tehetsz a pénzügyi szabadság felé repítő rakétára való felugráshoz jövedelmed növelésével.


Legyél tisztában piaci értékeddel!

Nem rohanhatunk ajtóstul a házba. Mielőtt bármilyen radikális változtatást tehetnél jövedelmed növelése érdekében, szükséges lesz megértened, hogy jelenlegi jövedelmed hogyan viszonyul a hasonló cégeknél/osztályokon/munkakörökben dolgozókéhoz.

Ahhoz, hogy fogalmad legyen munkaköröd piaci fizetési sávjáról, próbáld ki az alábbi forrásokat:

Amerikaiak számára: Tekintsd meg ezt a fantasztikus  Hamilton Project által készített interaktív térképet, amely lehetővé teszi, hogy a fizetési adatokat munkakör, kor, és helyszín szerint szűrve lásd! Meglehetősen elképesztő adattömeg.

Próbálj meg rákeresni munkaköröd néhány variációjára (a vállalatok egyhén eltérő terminológiát használnak ugyanannak a munkakörnek a leírására). Az legyen a célod, hogy megtaláld, milyen tipikus fizetési sáv jellemző a te munkakörödre (alsó érték, átlag, felső határ).

Hol helyezkedsz el te most ebben a sávban?


Találd ki, hogy mit akarsz!

Fordíts időt arra, hogy kitaláld, mit akarsz elérni karriered következő időszakában! Elégedett vagy a jelenlegi menetével, de szeretnél a ranglétrán feljebb kerülni? Akarsz-e váltani egy jobb cégre, hogy ott ugyanezt csináld? Ki akarsz próbálni valami teljesen újat?

Hogyan nézne ki az álom munkaköröd? Melyek azok az alapvető területek, amelyek hiányoznak a mostani munkakörödből (megfelelő fizetés, munka típusa, gyakorlat elismerése, munka - magánélet egyensúly, csapat, cél, önállóság, stb.)? Mely cégek ajánlanak mindent tekintetbe véve jobb állást?

Próbáld meg felvázolni, hogy mit akarsz!

Használd a fenti fizetéskutatási eszközöket, hogy megértsd milyen fizetési sáv jellemző arra a néhány állásra, ami érdekelne téged!

Ne kíméld magadat, ne fukarkodj az erőfeszítéssel! Nem könnyű eldönteni, hogy hol fogsz hétről hétre több mint 40 órát eltölteni éveken (vagy akár évtizedeken) keresztül.


Információszerzési interjúk 1X1

Annak érdekében, hogy az interneten megszerezhetőnél mélyebb tudásra tegyél szert és ezáltal növeld állásváltási kilátásaidat, melegen ajánlom, hogy szervezz néhány információszerzési interjút!

Az információszerzési interjú egy olyan gyors telefonos vagy kávé melletti megbeszélés, amely során megpróbálsz minél többet megtudni az illető iparági területéről, miből áll a napi munkája, melyek a legjobb módjai a céghez való bekerülésnek,stb.

Az információszerzési interjú célja, mint a neve is mutatja: információ szerzése, azonban nem azonnal próbálod ezt felhasználni egy állásajánlat szerzéséhez. Ez inkább egy jó lehetőség kapcsolati hálód kiterjesztésére, egy új iparági terület megismerésére, és néhány alapvető kérdés feltevésére.

Néhány jó tanács:

  • Kezdd a meglévő baráti, családi, és ismeretségi körödben! El tudsz-e érni könnyedén közöttük bárkit, aki a téged érdeklő iparágban dolgozik?

  • Ha nincs szerencséd velük, akkor próbálj találni valakit a LinkedIn-en! Használd a keresési funkciót a megfelelő cégeknél dolgozók megtalálására, és próbálj olyan valakit találni, akivel kölcsönös kapcsolatban lehetsz (pl. ugyanabba az iskolába jártatok, közös barátotok van, stb.)!

  • Bárhogyan is, de állits össze egy listát azokról az emberekről, akikkel találkozni akarsz, és küldj egy üzenetet nekik! A legjobb eredmény érdekében, próbáld meg, hogy egy közös ismerősötök mutasson be az illetőnek! Ha ez nem megy, akkor egy kéretlen e-mail vagy LinkedIn üzenet is megteszi.

  • Említsd meg, hogy az adott iparág vagy cég vonatkozásában végzel kutatást, mivel jövőbeli váltást fontolgatsz már hosszabb ideje! Kérdezz rá, hogy lenne-e az illetőnek 30 perce rád a következő egy-két hétben, hogy a cégére ill. az iparága egészére vonatkozó kérdéseidet megbeszélhessétek! Légy udvarias és rugalmas!

  • Ami magát az információszerzési interjút illeti, már előre nézz az adott illető háttere után, mivel foglalkozik a cége, és legyenek kész általános kérdéseid az adott iparággal kapcsolatosan! Próbálj meg újságcikkeket találni az iparágra jellemző trendekről és fejleményekről - a kérdéseidet az itt tanultakra alapozhatod! A lényeg annak a bemutatása lenne, hogy te elvégezted a házi feladatodat és őszintén érdeklődsz az iránt, amivel ők foglalkoznak.

  • Próbáld megtudni, hogy az illető személy hogyan kapta meg az állását az adott cégnél! Vannak-e tippjei egy éppen belépni szándékozó számára? Milyen szakmai képességek és emberi tulajdonságok szükségesek a sikerhez?

  • Az interjú végén kérdezd meg, hogy tudna-e az illető ajánlani neked néhány embert, akikkel folytathatnád az adott iparág megismerését! Bemutatna esetleg téged e-mailban nekik?

  • Ha minden rendben megy, akkor több információszerzési interjút is összhozhatsz. Mindaddig folytasd az interjúkat, amíg eleget nem tudsz ahhoz, hogy megalapozott döntést tudj hozni arról, hogy szeretnél-e az adott iparágban állást vállalni a jövőben!

  • A beszélgetés menetétől függően, lehet egy olyan pont, amikor megemlítheted, hogy téged tényleg érdekel az adott terület, és hogy szívesen vennéd, ha tudnád, hogy az illető cége vagy hasonló cégek rendelkeznek-e szabad állásokkal.

  • Mindig tartsd észben, hogy veled beszélgető személy nagy szívességet tesz neked azzal, hogy veled találkozik! Ajánld fel, hogy meghívod a kávéra, ne nyomulj állásajánlatok érdekében, és küldj egy köszönő e-mailt a találkozás után!

Az információszerzési interjúk végeztével sok olyan emberrel fogsz találkozni, akik ténylegesen az általad akart állásban vannak, és kész leszel az állásinterjúkra. Így kilométerekkel versenytársaid előtt leszel, ha végül a váltás mellett döntesz.


Tarts nyitva a lehetőségeidet!

Légy nyitott az új lehetőségekre, még akkor is, ha ma elégedett vagy a cégeddel/fizetéseddel!

A legjobb idő egy új állás keresésére, amikor már van egy állásod. Ez a helyzet lehetővé teszi számodra, hogy türelmes és válogatós legyél az új lehetőségek esetében, ahelyett, hogy az első felmerülő ajánlatot elfogadni kényszerülnél.

Tartsd észben, hogy álláshelyzeted egy pillanat alatt megváltozhat! Bármikor lecserélhetik a főnököt, akivel eddig jól kijöttél, egy olyanra, aki megőrjít. A cégedet felvásárolhatják, és állásod megszűnhet. Kollégák jönnek-mennek, a céges költségvetés bármikor megváltozhat, te egyszerűen nem tudhatod előre mikor, mi történik.

Mit mondanál arra a kérdésre, hogy mit csinálnál itt?

Mit mondanál arra a kérdésre, hogy mit csinálnál itt?

Még odáig is elmehetsz, hogy olyan állásinterjúkon is részt veszel, amelyeket egyáltalán nincs szándékodban elfogadni. Így hozzászoksz az állásinterjúkhoz, megismered piaci értékedet, és lehetőséged lesz akkor váltani, amikor neked alkalmas.


Fizetésemelés megtárgyalása jelenlegi állásodban

Fizetésemelés megtárgyalása jelenlegi állásodban kemény dió, de mindenképpen megéri. Egy 15 perces megbeszélés akár évi ezer dollárokat is érhet.

Néhány tipp, hogy emelést kapj a következő évi megbeszélésen:

  • Néhány hónappal az éves felülvizsgálat előtt tájékoztasd a főnöködet, hogy majd meg akarod beszélni a fizetésemelés kérdését a következő éves felülvizsgálat során! Azzal, hogy most elvetetted a magot, a főnököd fel tud készülni a megbeszélésre, és akár előre meg is tudja beszélni a HR osztállyal a kérést. Ha csak most a felülvizsgálat során dobod be neki, lehet, hogy a költségvetése már le van zárva, ami azt jelenti, hogy jövő évig várnod kell.

  • Ha itt az ideje a főnököddel való megbeszélésnek, akkor felkészülten menj be hozzá, tényszerű listával a kezedben, annak alátámasztására, hogy miért kell fizetésemelést kapnod. Néhány példa: piaci összehasonlítás hasonló munkakörökre vonatkozó fizetésekre, munkaköri kötelességeid hogyan aránylanak az átlagoshoz ebben a munkakörben, miért érdemelsz te a teljesítményed alapján a piaci átlagnál magasabb fizetést. Világosnak és logikusnak kell lennie, hogy miért érdemelsz magasabb fizetést - ne csak egyszerűen több pénz akarj, csak úgy, ok nélkül.

  • Légy udvarias és ne konfrontálódj! Ne legyen ez személyes harc terepe!

  • Próbáld meg a megbeszélést a következő keretek között tartani: “Mit kell ahhoz tennem, hogy a kért fizetésemelést megkapjam?” Ezáltal te és a főnököd azonos oldalra kerülhettek abban, hogy megtaláljátok, minek kellene megváltozni ahhoz, hogy te megkapd a kívánt fizetést.

  • Legyen meg, hogy mi elfogadható még számodra! - Elfogadsz egy kemény “Nem”-et? Van egy minimális emelés, amit akarsz? Kilépsz, ha nemet mondanak?

Mint mindig, most is légy tisztában a piaci értékeddel mielőtt tárgyalásba kezdesz.


Fizetés megtárgyalása új munkahelyen

Ha új munkahelyre váltasz, akkor ez a legjobb idő a fizetés megtárgyalására. A munkaadónak van egy betöltendő állása, ami viszonylag jó mozgásteret nyújt számodra.

A fizetés kétségkívül fontos, de légy kreatív! Nyerhetsz a szabadság hosszán, az otthoni munkavégzés privilégiumán, távmunkán, költségtérítéseken (költözési költségek, mobiltelefon, kocsi).

A következő oldalakon találhatsz néhány tárgyalási tippet, ha új munkahelyre váltasz:


Fontold meg a továbbtanulást!

Meglévő szakterületeden magasabb képzést szerezni, vagy valami teljesen újat tanulni - mindkettő nagyszerű módja a jövedelmed növelésének. Hihetetlenül kifizetődő lehet visszamenni az iskolapadba, intellektuálisan és fizetés szempontjából is. A magasabb végzettségűek jellemzően többet keresnek és nagyobb valószínűséggel léptetik is elő őket.

De várj csak egy pillanatig mielőtt aktatáskádat hátizsákra cseréled! A továbbtanulás hihetetlenül drága mulatság lehet. Kezdve a taníttatási költségekkel, hozzáadva a kihagyott jövedelmet és a diákhitel kamatait, mindez csinos kis összegre rúghat.

A továbbtanulás melletti és elleni érvek mérlegeléséhez, használd ezt az interactive grad school calculatort.


Feladatod

  • Használd a Glassdoor-t/ Payscale-t jelenlegi munkaköröd (használj különféle szóösszetételeket, mivel ugyanazt a munkakört különféle módon hívhatják) és a hozzá kapcsolódó piaci fizetési szintek megismeréséhez (alsó érték, átlag, felső határ).

  • Tartsd önéletrajzodat naprakészen! Minden nagyobb projekt befejezése után egészítsd ki a részletekkel! Így eléred, hogy önéletrajzod aktuális és bevetésre kész legyen pont akkor, amikor egy lehetőség felmerül.

  • Szánj időt arra, hogy olyan új állásokról ötletelsz, amelyek érdekelhetnek (a mostanihoz hasonlók vagy teljesen mások)!

  • Szervezz információszerzési interjúkat olyanokkal, akik az általad megcélzott cégeknél / iparágban dolgoznak!

  • Tárgyald meg a fizetésedet (akár jelenlegi állásodban, de különösen akkor, ha munkahelyet váltasz)!


Házi pénzfőzés - Csináld magad útmutató a személyes pénzügyekhez