Hogyan lehetsz biztosan multimilliomos?

Házi pénzfőzés - Csináld magad útmutató a személyes pénzügyekhez

Első lépések - Rendezzük a soraidat!

Moonshine-money-duck-image-2.jpg

Szervezzük meg a munkát!

Az első néhány anyagrészben lassan fogunk haladni. Mielőtt jobban rákapcsolunk, szeretném bebiztosítani, hogy szilárd talajon állsz.

A saját pénzkezelés elsőre nagyon nyomasztónak tűnhet, de mindössze arról van szó, hogy megszervezzük a munkát, egy tervet készítünk, és utána azt fegyelmezetten végrehajtjuk.

1. technikai pont: szervezzük meg a munkát.  Nyiss egy mappát a számítógépen személyes pénzügyeidnek. Az enyémet a Dokumentumok/Személyes pénzügyek név alatt nyitottam meg. 

A tanfolyam során számos Excel táblázatkezelő file-t fogok bemutatni, hogy a számok kezelését automatizálhassuk. Egy fő mappában tartva az összes anyagot minden könnyen áttekinthető lesz számodra.
 

A saját mappámban én létrehoztam almappákat a banki kivonatoknak, kereskedési visszaigazolásoknak, adóbevallásoknak és minden egyéb pénzügyi dokumentumnak, amelyek csak felmerülhetnek a pénzemmel kapcsolatban. Bármi, ami a pénzemmel kapcsolatos, azt itt tárolom.

Ez egy unalmas első  lépés, de nagyon jól fog jönni majd később. Amikor elérkezik majd az adóbevallás ideje, nem kell majd  számítógépen és papíron tárolt információk után kutatni, és nem kell felhívni a bankot sem. Hidd el nekem, az egyáltalán nem olyan jó mulatság.



Nettó vagyonértéked kiszámolása


2. technikai pont:  kerülj tisztába azzal, hogy nézel ki a pénzügyileg ma azzal, hogy a nettó vagyonértékedet kiszámolod.

A cél az lenne, hogy valami hasonlót csináljunk, mint az alábbi táblázat...

Account-Tracking-Spreadsheet-1.png

Ha szeretnéd a fenti sablont használni, innen letöltheted magyarul , vagy just click here to grab an English copy:

  • Az Excel táblázat használatához Töltsd le a file-t és meg tudod nyitni Excel programmal (ez a javasolt opció).

  • Amennyiben Google Sheets-ben szeretnéd használni, akkor nyisd meg abban, majd kattints a file -> make a copy-ra, azután ments el a saját Google drive-odra (természetesen ehhez be kell jelentkezned Google account-odba)!

Szabadon, tetszés szerint megváltoztathatod a fenti dátumokat (Pl. beadhatod a mai dátumot), új számlák rögzítéséhez új sorokat, újabb időszakok felviteléhez pedig újabb oszlopokat adhatsz hozzá.

Ez a táblázatkezelő sablon automatikusan fog generálni egy ábrát a nettó vagyonérték alakulásának vizuális megjelenítése céljából, ami példánk esetében az alábbiak szerint néz ki:

 
netWorthTrackerChart3.png

Azzal kezdd a munkát, hogy az összes bank- és befektetési számládról készítesz egy listát, mindazokról ahova pénzt kapsz, ahol pénzt tartasz, vagy ahonnan pénzt fektetsz be! Állítsd össze a listát és mindegyik számla legutóbbi egyenlegét is tüntesd fel rajta!

Majd ezután egy külön részben adj egy becsült értéket minden egyes, tulajdonodban lévő értékesebb vagyontárgynak! De ne ess túlzásokba, nem kell túlságosan részletekbe menni, apróbb, értékesnek nem mondható tárgyakat, mint pl. a konyhai edényeidet vagy tornacipődet nem kell feltüntetned! Az otthonod (ha a te tulajdonban van), az autód és egyéb nagyobb értéktárgyak megteszik.

A bankszámláid, befektetési számláid egyenlegeinek és a vagyontárgyaid összesített értékének összegét nevezzük a összes vagyonodnak (Assets).

Na, de most jön a fájdalmas rész! Készíts egy másik listát az adósságaidról! Erre a listára kerülnek fel pl. hitelkártya egyenlegek, a diákhitel összege, a jelzálog hitel összege, autólízing, egészségügyi kiadásokkal kapcsolatos számlák, a pénz, amivel a szüleidnek vagy barátaidnak tartozol, stb…

Ezen számok összege az összes adósságod (Debts).

Végezetül, a nettó vagyonértékedet (Net Worth) úgy számítjuk ki, hogy a teljes vagyonod értékéből levonjuk a teljes adósságod értékét.

A fenti példában, ennek a személynek 18 500 dollár teljes vagyon mellett 14 200 dollár teljes adóssága van, így a kettő érték különbségéből adódóan 4300 dolláros nettó vagyonértékkel rendelkezik (2018. szeptember 30-án).

Amit magad előtt látsz, az a mai pénzügyi egészségi állapotod pillanatfelvétele, mivel egyből látszik, hogy mid van, mivel tartozol és a kettő különbözete, a nettó eredmény.

Ha egy kicsit megrázó, amit látsz, akkor sem kell pánikba esned. Ahogy végighaladunk ezen a tanfolyamon, úgy fogod megtanulni, hogyan vonjad ellenőrzésed alá a költségeidet, hogyan csökkentsd az adósságodat és hogyan fektess be vagyonképzési célból innentől kezdve, folyamatosan növelve nettó vagyonértékedet.


Feladataid

  • Határozd meg, hogy milyen gyakorisággal végzed el ezt a nettó vagyon kalkulációt (havonta vagy negyedévente)! Mindegy, hogy milyen gyakorisággal (amelyik kényelmes) csak az a lényeg, hogy tedd meg. Én például minden hónap végén megteszem ezt.

  • Minden egyes alkalommal, amikor leülsz megcsinálni ezt, adj hozzá egy új (időszak) oszlopot a táblázathoz, hogy lásd a vagyonod és az adósságod értékét. Figyelj arra, hogy új számláknak vegyél fel új sorokat, ha vannak ilyenek, amióta legutoljára elvégezted ezt a gyakorlatot.

  • Ehhez a gyakorlathoz most már ragaszkodj… örökre!

Ha megszokod, ezt gyorsan és fájdalommentesen meg fogod tudni csinálni. Nekem pl. minden hónap végén körülbelül 10 percnyi időmbe kerül, hogy minden egyes számlámnak (mind online) az egyenlegét rögzítsem.

Váljon szokásoddá, hogy nettó vagyonértékedet figyelemmel kíséred! Idővel ez nem csak automatikussá, hanem talán még azt is mondhatom, hogy szórakoztatóvá válik, amint látod magadat a megfelelő irányban fejlődni.

Amit mérnek, azt meg is csinálják.


Kiegészítő erőforrások ( válaszható)

Meglehetősen kiterjedten fogunk használni táblázatkezelő programot a tanfolyam során, mivel ez a legjobb abban, hogy nyomon tudd követni a pénzed útját.

A beállításokat magadra állíthatod szükségleteinek megfelelően, pénzügyi adataidat nem látják harmadik felek és mindent egy központi helyen tudsz tartani. Hab a tortán, hogy szép grafikonokat is tudsz csinálni.

Amennyiben nincs nagy táblázatkezelői gyakorlatod, vagy csak fel kéne frissítened ismereteidet, akkor javaslom, hogy klikkelj a kezdők számára megfelelő guide to excel, és/vagy guide to Google sheets linkekre (amelyiket jobban szeretnéd.)


Házi pénzfőzés - Csináld magad útmutató a személyes pénzügyekhez