Mr. 8559 %
Biztosan van olyan ismerősöd, aki szeret és tud is miből jótékonykodni. Olyan is biztosan van, aki nagyobb összeget fordít ilyen célra, bár mifelénk ezt nem szokás nagydobra verni. De olyan nagy valószínűséggel nincs, aki élete során 80 millió USD értékű magánvagyont halmozott fel magának és e mellett az ügyfeleinek 175 milliárd , azaz 175 000 000 000 US dollárt takarított meg élete során, vagy ha úgy tetszik ennyi pénzt keresett nekik. De olyan, aki e mellett még a saját iparágában, a versenytársai ügyfelei számára is megtakarított becslések szerint több, mint 1 000 millárd, azaz 1 billió US dollárt, olyan már biztosan nincs, mert csak egyetlen ilyen ember létezett a világon, John C. Bogle. Ő sajnos 2019 januájában, 89 évesen eltávozott az élők sorából. Az index és alternatív befektetési stratégiák elkötelezett hiveként kötelességemnek éreztem, hogy most induló blogom első bejegyzését neki szánjam.
Bogle ötlete, a kölcsönösségen alapuló, tehát profit mentes, alacsony költségű alapkezelés ragyogóan bevált.Az első ilyen, S&P 500 indexkövető alapot még 1975-ben hozta létre 11 millió USD induló tőkével, amely halála napjáig 8559 %-os hozamot hozott mindazoknak, akik kezdettől követték hosszú távú befektetési filozófiáját.Ez azt jelenti, hogy 44 év alatt az eredetileg befektetett összegük csaknem 86-szorosára növekedett, “pusztán” a piac átlagos erejére támaszkodva.
Warren Buffett szerint ha valakinek valaha szobrot állítanának pénzügyi munkássága elismeréseként, akkor az John C. Bogle kéne, hogy legyen.